E-DZIENNIK
DOSTĘPNOŚĆ
RODO
NAPISZ
ZADZWOŃ
BIP

AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2023/2024

AKTUALNOŚCI

Wyjazd edukacyjny klas 6a ,6b, 6d

PSP - 3 Stalowa Wola, 8 maja 2024.

7 maja klasy 6a,6b i 6d uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym do Jasionki, do Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz".


Jest to ośrodek popularyzujący naukę. Jego główną misję stanowi rozpowszechnianie wiedzy w sposób multisensoryczny przy angażowaniu do tego celu jak najwięcej zmysłów.

Uczniowie spędzili więc czas w sposób niezwykle interesujący. Podczas zwiedzania wystawy, aktywne były bowiem nie tylko ręce i wzrok, ale słuch, dotyk i całe ciało pozostające w ruchu. Niektóre eksponaty umożliwiały wcielenie się w odpowiednie role (np. pilota, mechanika czy kontrolera ruchu). Dzięki takim zabiegom szóstoklasiści byli bardziej zaangażowani w interakcję z eksponatem, co przełożyło się na zwiększenie chęci odkrywania i łatwość w przyswajaniu informacji. Zgłębianie tajemnic nauki odbywało się również poprzez pozytywne emocje. 


Dużą frajdę stanowiły zajęcia w pracowniach: chemicznej, biologicznej i robotycznej, które umożliwiały uczniom samodzielne wykonywanie doświadczeń, podejmowanie eksperymentów, projektowanie i testowanie wykonanych produktów pod okiem instruktorów.


Następnym punktem wyjazdu była wizyta w zamku w Łańcucie, w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce słynącej ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych, unikalnej kolekcji pojazdów konnych, oranżerii, storczykarni ze wspaniałą kolekcją storczyków i starego malowniczego parku w stylu angielskim.


Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w największej w Polsce manufakturze czekolady M.Pelczar Chocolatier. Dzięki niej nasi uczniowie mieli możliwość zapoznać się z procesem produkcji czekolady od ziarna do tabliczki, nauczyć się rozpoznawać gatunki czekolad, zobaczyć maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji czekolady, mogli zobaczyć największą czekoladową fontannę w Polsce, a także uczestniczyć w procesie produkcji wykonując swoją własną ręcznie zdobioną czekoladę.


Wychowawcy klas szóstychAKTUALNOŚCI

Wycieczka do Sandomierza klas 4a i 4b

PSP - 3 Stalowa Wola, 8 maja 2024.

7 maja klasy 4a i 4b pojechały na wycieczkę do Sandomierza, miasta na siedmiu wzgórzach, nazywanego „małym Rzymem”. Na sandomierskim rynku uczniów przywitała pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii i legendach Sandomierza.


Nasz edukacyjny wyjazd rozpoczął się  od Bramy Opatowskiej, z której oglądaliśmy panoramę miasta i Góry Pieprzowe. Później przeszliśmy atrakcyjną trasę podziemną  pod kamieniczkami na rynku, związaną ze stanem kupieckim dawnych sandomierzan i legendą o bohaterskiej Halinie.  Najbardziej  uczniom podobała się wizyta w Sandomierskiej Zbrojowni.  Mogli tam dotknąć zbroi rycerskiej, oglądać armaty, miecze, narzędzia tortur. Fantastycznie słuchało się przewodnika w stroju łucznika, którego opowieści o świecie rycerskim  przeplatane wstawkami o współczesnej technologii wywoływały śmiech.


Duże wrażenie na uczniach zrobiło też bogate wnętrze katedry oraz architektura ratusza i zamku. Kolejnymi punktami wycieczki było przejście wąwozem lessowym królowej Jadwigi i rejs statkiem po Wiśle.


Te przyrodnicze atrakcje zostały utrwalone na  licznych pamiątkowych zdjęciach.


Irena StecAKTUALNOŚCI

Spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim

PSP - 3 Stalowa Wola, 10 maja 2024.

10 maja uczniowie klas VIIb, VIa i Vc wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Mateuszem Cetnarskim. Jest on uznawany za najmłodszego w Polsce twórcę powieści fantasy.


Pisarz opowiadał o początkach swojej pracy – o inspiracjach, o przeszkodach, które musiał pokonywać, o reakcji otoczenia na zgłoszony pomysł wydania pierwszej książki. Okazało się, że trudności, które należało zwalczyć, było niemało, ale, jak często podkreślał sam autor, jeżeli ktoś ma odkrytą pasję, zainteresowania, talent powinien robić wszystko, by zrealizować swe marzenia, niekiedy nawet wbrew otoczeniu, które lubi rzucać kłody pod nogi.


Spotkanie z panem Mateuszem Cetnarskim z pewnością uznać można za wyjątkowe – sposób przekazu tematu (dynamiczny i barwny), szybko nawiązany bezpośredni kontakt z uczniami, wreszcie zaprezentowany dwukrotnie (na prośbę publiczności) taniec z stylu Michaela Jacksona – wszystko to sprawiło, że postać pisarza na długo zapadnie uczniom w pamięci, a jego książki z pozyskanym autografem z pewnością staną się miłą lekturą.


Dodatkową atrakcją wydarzenia była możliwość wysłuchania wokalnych wystąpień śpiewających sióstr – Olivii Hausner i Viktorii Hausner.


Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Laureaci konkursów przedmiotowych Podkarpackiego Kuratora Oświaty

PSP - 3 Stalowa Wola, 9 maja 2024.

Pomimo że do końca roku szkolnego pozostało jeszcze kilka tygodni, powoli zaczynamy podsumowywać efekty pracy dydaktycznej i wychowawczej.


I tak, zakończyły się konkursy przedmiotowe organizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Po półrocznych wieloetapowych zmaganiach znamy ostateczne wyniki wszystkich rywalizacji na poziomie wojewódzkim.


Z wielką przyjemnością informujemy, że bardzo ładnie wypadły w nich uczennice naszej szkoły:


• Jagoda Pityńska (kl. VIIIa) – laureatka Konkursu z Języka Polskiego,

• Wiktoria Wermińska (kl. VIIIa) - laureatka Konkursu z Języka Polskiego,

• Liliana Kaczor (kl. VIIIa) – finalistka Konkursu z Biologii.


Sukces dziewczyn jest wynikiem ich dużych możliwości intelektualnych, ale przede wszystkim ambicji, pracowitości i zaangażowania, nierzadko również sporych umiejętności organizacyjnych, które wymagały godzenia ze sobą wielu innych obowiązków czy pasji. To również sukces ich rodziców i nauczycieli mocno wspierających powierzone sobie dzieci.


Mamy nadzieję, że dziewczyny swoją postawą pociągną są sobą innych i w przyszłym roku też dane nam będzie dumnie podnosić głowy, ciesząc się z kolejnych osiągnięć naszych podopiecznych.


Jagodzie, Wiktorii i Lilce gratulujemy wyniku i mocno trzymamy kciuki za ich udany start w nowej szkole ponadpodstawowej!


Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Święto Konstytucji

PSP - 3 Stalowa Wola, 30 kwietnia 2024.

Dnia 30 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Apel przygotowały klasy 6b i 6c pod kierunkiem wychowawców. Patriotyczną oprawę artystyczno - muzyczną opracowała p. Anna Partyka i prowadzeni przez nią uczniowie.


Święto Konstytucji 3 Maja ma istotne znaczenie dla Polaków. Jest przypomnieniem bogatej historii naszego kraju i tego, jak ważne jest dążenie do wolności i sprawiedliwości. Celebrowanie tego święta podkreśla również znaczenie demokracji i praw obywatelskich, które są fundamentem każdego nowoczesnego państwa.


Wychowawcy kl.6b i 6cAKTUALNOŚCI

„Historia uczy nas odpowiedzialności” - wycieczka klas 8. do Warszawy

PSP - 3 Stalowa Wola, 26 kwietnia 2024.

16-17 kwietnia klasy ósme w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Historia uczy nas odpowiedzialności” wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy - „Śladami bohaterów «Kamieni na szaniec»”.


Jego głównym celem było przybliżenie miejsc wydarzeń i postaci bohaterów lektury obowiązkowej A. Kamińskiego (Liceum im. S. Batorego, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Jana Kilińskiego, miejsce Akcji pod Arsenałem, Powązki Wojskowe). Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego pozwoliła na dokonanie charakterystyki polityki Niemiec na terenach okupowanych, na wyszczególnienie form oporu oraz na omówienie przyczyn i skutków wybuchu Powstania Warszawskiego.


Uczniowie byli również w pałacu w Wilanowie, gdzie zorganizowana została lekcja muzealna „Na sarmackim dworze”, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Starym Mieście.


Nie mogło oczywiście zabraknąć w programie wyjazdu punktów mniej wymagających edukacyjnie, ale równie ciekawych – zaliczyć do nich należy m.in. wizytę na Stadionie Narodowym, do którego uczniowie dotarli metrem.


Mimo że pogoda nie rozpieszczała, wrażenia z wyjazdu były pozytywne. Pozyskane wiadomości z pewnością pomogą zobrazować niełatwą wiedzę dotyczącą czasów II wojny światowej i zrozumieć motywy działań Zośki, Alka i Rudego.


Ewa WąsikAKTUALNOŚCI

Święto Wojsk Inżynieryjnych

PSP - 3 Stalowa Wola, 26 kwietnia 2024.

19 kwietnia 2024 r. klasy trzecie  wybrały się do Jednostki Wojskowej w Nisku, by uczestniczyć w obchodach Święta Wojsk Inżynieryjnych.  Z racji obchodzonego wtedy również Dnia Sapera zorganizowany został dzień otwarty, dzięki temu uczniowie mieli okazję zwiedzić jednostkę wojskową. Po przyjeździe  jeden z żołnierzy oprowadził każdą  klasę po terenie jednostki wojskowej, gdzie można było z bliska pooglądać sprzęt ciężki, wozy pancerne, jakimi dysponują niżańscy żołnierze,  zestaw do nurkowania, stroje maskujące, wziąć do ręki broń, z jakiej korzystają wojskowi, a także spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. Ostatnim punktem były występy artystyczne.


Renata MierzyńskaAKTUALNOŚCI

Lekcja techniki prowadzona przez policjantów i strażakow

PSP - 3 Stalowa Wola, 22 kwietnia 2024.

Uczniowie z klasy 4a w ramach lekcji techniki w dniu 22 kwietnia 2024r mieli możliwość uczestniczyć w ciekawym spotkaniu zorganizowanym na terenie miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli na temat utrwalenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Organizatorzy to Komenda Powiatowa Policji, Straż Pożarna oraz Stalowowolski Klub Lodołamacze. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto zdobyć Kartę Rowerową, jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jakie jest podstawowe wyposażenie roweru przed wyruszeniem na wycieczkę rowerowa.


Duże zainteresowanie wzbudził rowerowy rajd Lodołamaczy ze Stalowej Woli, którzy wyruszyli z Zakopanego na Hel, gdzie w tydzień czasu pokonali trasę 930 km.


Na koniec uczniowie mogli samodzielnie udzielać pomocy poszkodowanemu, na fantomie wykonywali resuscytacje - masaż serca. Zdobyte wiadomości z pewnością przydadzą się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz pomogą zdobyć Kartę Rowerową, dzięki której można być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.


Aneta FlorekAKTUALNOŚCI

"O Gęsie Pióro"

PSP - 3 Stalowa Wola, 20 kwietnia 2024.

W dniach 15 i 17 kwietnia 2024 roku w Spółdzielczym Domu Kultury odbył się Przegląd Twórczości Szkolnej "O Gęsie Pióro". Naszą szkołę w kategorii "Teatr" reprezentowała grupa "Stonóżki" przygotowana przez p. Martę Janik, która zdobyła NAGRODĘ i przeszła do następnego etapu - wojewódzkiego.


W kategorii "Muzyka" , naszą szkołę reprezentowały Oliwia Kopeć, Iga Wosk zdobywając WYRÓŻNIENIE oraz "Dziewczyny z Trójeczki", które zdodyły Nagrodę i będą reprezentowały naszą szkołę w przeglądzie wojewódzkim.


Wszystkim uczestnikom Przeglądu GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.


Anna PartykaAKTUALNOŚCI

You can Sing

PSP - 3 Stalowa Wola, 20 kwietnia 2024.

16 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół nr 1 w Stalowej Woli odbył się konkurs piosenki angielskiej "You Can Sing" w którym nasze uczennice Karina Szwedo i Gabrysia Stelmach jako "Mróweczki z Trójeczki"  zdobyły WYRÓŻNIENIE.


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Anna PartykaAKTUALNOŚCI

Musical "Alicja w Krainie Czarów"

PSP - 3 Stalowa Wola, 17 kwietnia 2024.