16 października 2024r. odbyły się szkolne obchody 65.rocznicy otwarcia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Zostały one połączone ze Świętem Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela, obchodzonym 14 października.
Uczniowie w formule teleekspresu przypomnieli najważniejsze fakty z historii KEN-ui życia „Trójki”
Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy na pamiątkę powołania 14 października 1773r organu władzy oświatowej – Komisji Edukacji Narodowej. W ramach reformy edukacji wprowadzono samodzielny przedmiot – język polski i opracowano podręczniki do matematyki, fizyki, chemii z polskim nazewnictwem, które obowiązuje do dzisiaj. Komisja zarządzała tez Biblioteką Załuskich, która stała się pierwszą polską biblioteką publiczną, prekursorką Biblioteki Narodowej.
Uczniowie zapoznali społeczność uczniowską z kilkoma najważniejszymi faktami ciekawostkami z historii naszej szkoły. Informacje te były wzbogacone o prezentacje multimedialną i galerię zdjęć „Szkoła dawniej i dzisiaj”
Uroczystość okrasiła oprawa muzyczna wykonana przez szkolny chór oraz piękne recytacje wierszy, dedykowane nauczycielom.
Ważnym akcentem była zaprezentowana przez panią dyrektor statuetka, którą otrzymała nasza szkoła za uzyskanie najlepszego wyniku egzaminu ósmoklasisty w gminie Stalowa Wola w r. szk. 2023/2024
Spotkanie rocznicowe naszej szkoły przygotowały panie: Irena Stec, Anna Partyka, Ewa Markowicz, Mariola Gujda, Ewa Kozioł.
Historia naszej szkoły splata się z historią miasta. W latach pięćdziesiątych do Stalowej Woli przybywali liczni nowi mieszkańcy i wybudowanie nowej placówki stało się koniecznością.
Dnia 1 września 1959 roku uroczyście otwarto Szkołę Podstawową nr 3 Jej dziesięcioosobowym gronem nauczycielskim kierował pan Józef Lebedowicz . Trójka szybko zdobyła uznanie w środowisku stalowowolskim i cieszyła się bardzo dobrą opinią. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia. 2 września 1974 roku nadano jej zaszczytne imię Bohaterów Westerplatte. Wśród grona zaproszonych na tę uroczystość gości był major Jan Gryczman – uczestnik walk na Westerplatte, który dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Od tego czasu szkoła uroczyście obchodzi święto patronalne.
Kolejna ważna data z kart kroniki szkolnej to 10 września 1977 roku , kiedy nasza „trójka” za całokształt wyników nauczania i wychowania decyzją władz oświatowych jako pierwsza ze szkół w Stalowej Woli otrzymała sztandar.
Powodem do dumy był też rok szkolny 1993/1994, kiedy to szkoła zajęła 9. miejsce w rankingu „Płomyczka” wśród stu najlepszych szkół podstawowych w Polsce.
Również w 1993 roku nasza szkołą została przyjęta do Klubu Szkół Westerplatte zrzeszającego ponad 150 placówek w Polsce noszących to imię. W ramach wykonywania zadań statutowych klubu „Trójka” utrzymywała kontakt z rodziną pana Bronisława Kochana, jedynego stalowowolanina walczącego na Westerplatte, a po jego śmierci co roku przy asyście sztandaru składa kwiaty i zapala znicz na grobie Westerplatczyka .
Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w licznych konkursach okręgowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ukoronowaniem wysiłku nauczycieli i uczniów był rok szkolny 2007/2008, kiedy to Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Stalowej Woli zajęła I miejsce na Podkarpaciu w Finale Konkursów Przedmiotowych .Nasza szkoła organizuje konkurs ortograficzny „O Pióro Prezydenta”, w którym reprezentacje stalowowolskich podstawówek zmagają się z dyktandem autorstwa pani Anny Garbaczowej. Mistrz ortografii zdobywa Złote Pióro Prezydenta.
Od kilku lat wybierany jest najlepszy absolwent szkoły, któremu nadajemy zaszczytny tytuł „Absolwenta Roku”. Uczeń ten zostaje wyróżniony za swe wybitne osiągnięcia naukowe, wzorowe zachowanie oraz pracę na rzecz szkoły.
Wszyscy staramy się, aby w naszej szkole panowała atmosfera wzajemnej życzliwości połączona z konsekwencją wymagań.
Irena Stec