E-DZIENNIK
DOSTĘPNOŚĆ
RODO
NAPISZ
ZADZWOŃ
BIP

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Rok szkolny 2022/2023

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości

PSP - 3 Stalowa Wola

Nasza szkoła bierze udział w programie – Laboratoria Przyszłości – to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).


To dopiero początek naszej edukacyjnej przygody w #LaboratoriaPrzyszłości, wrzesień to miesiąc zaznajamiania się z zakupionym sprzętem.


W kolejnych miesiącach podczas naszych działań wykorzystywaliśmy głównie sprzęt fotograficzny i nagłośnienie, które umożliwiło nam zorganizowanie i upamiętnienie uroczystości szkolnych: Święto Komisji Edukacji Narodowej, Pasowanie na Ucznia, Narodowy Dzień Niepodległosci.


W klasach drugich odbyliśmy cykl zajęć z programowania z Photonem. Robot edukacyjny Photon, uczy podstaw programowania, pokazuje najnowsze technologie oraz rozwija logiczne myślenie i kreatywność. Wszystko to w najbardziej atrakcyjnej formie - poprzez zabawę!  Photon jest całkowicie polskim robotem. Może być programowany za pomocą 4 graficznych języków programowania. Photon poznaje świat dzięki swoim 10 programowalnym czujnikom m.in. ropoznawaniu dotyku, koloru podłoża, dźwięku czy odległości.

Początkowo uczniowie kierowali robotem w trybie Photon DRAW za pomocą rysowanej ścieżki na tablecie. Dodatkowo na utworzoną trasę można było nakładać akcje specjalne, takie jak zmiana koloru, wydanie dźwięku lub aktywacja czujnika. Tryb ten jest przeznaczony dla początkujących. Szukając sposobów rozwiązania problemu postawionego przez nauczyciela, uczniowie mogli wykorzystać fiszki, aby zakodować trasę oraz matę edukacyjną, by sprawdzić poprawność stworzonego programu.

Uczniowie klas 1-3 poznali zasady działania i obsługi długopisów 3D oraz stworzyli swoje pierwsze projekty – śniegowe gwiazdki, które będą ozdobą na świątecznej choince.

Starsi uczniowie mogli podczas zajęć korzystać z nowoczesnych mikroskopów. Nie byle atrakcją były również okulary ClassVR. Wirtualna rzeczywistość (VR)  wprowadza uczestników w trójwymiarowy świat, pozwalając zobaczyć na wyciągnięciu dłoni miejsca, przedmioty i zjawiska niedostępne na zwykłej lekcji w szkole.


Dzieci każdego dnia korzystają z komputerów i tabletów w celach rozrywki lub edukacji, dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich zamiłowania do nauki, ucząc ich umiejętności programowania i robotyki. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest to tak samo ważne, jak nauka czytania i matematyki.

#laboratoriaprzyszlosci


Renata Mierzyńska

KONTAKT

ul. Prymasa Wyszyńskiego 14
37-450 Stalowa Wola

Telefon: 15 842 11 86 

Email: psp3@stalowawola.pl

SOCIAL