ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY!
Drodzy Rodzice,
Przed Wami ważna decyzja – wybór miejsca, w którym Wasze dziecko spędzi osiem lat swojego życia.
Postawcie na sprawdzone wartości, nowoczesność i przyjazne podejście do ucznia.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Stalowej Woli to placówka z duszą – obecna na mapie miasta nieprzerwanie od 1959 roku.
To miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością i stawia na wszechstronny rozwój dzieci.
Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?
• Dogodna lokalizacja w centrum miasta
• Świetlica szkolna czynna od 6:30 do 16:30 – komfort dla dzieci i rodziców
• Pyszne i zdrowe obiady przygotowywane w szkolnej stołówce
• Wykwalifikowana i zaangażowana kadra pedagogiczna
• Profesjonalne wsparcie pedagogiczno-psychologiczne
• Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych – rozwijamy pasje i talenty:
– przedmiotowe
– sportowe
– artystyczne
• Nowoczesna infrastruktura, w tym:
– pracownia STEAM
– miasteczko ruchu drogowego
– sala integracji sensorycznej (SI)
– przestrzenie relaksacyjne i edukacyjne
Więcej o naszej działalności i osiągnięciach przeczytacie na stronie:
👉 psp3stalowawola.pl
Dołączcie do naszej szkolnej społeczności!
Twórzmy razem przyszłość dzieci – z troską, pasją i profesjonalizmem.
Dnia 8-go kwietnia 2025 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli odbyła się XIV edycja miejskiego konkursu z języka angielskiego "English is Fun".
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.
Nasi uczniowie wspaniale nas zaprezentowali.
Wojciech Górski z klasy 2b zajął drugie miejsce.
Jagoda Ataman z klasy 3a zajęła wysokie piąte miejsce.
Zuzanna Przepadło z klasy 1 zajęła wysokie szóste miejsce.
Wszystkim uczniom biorącym udział w eliminacjach szkolnych oraz w finale konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Łukasz Piłat
9 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty pod nazwą „Bezpieczne dziecko na rowerze” zorganizowane przez Klub Kolarski „Sokół” Stalowa Wola. Wzięli w nich udział uczniowie klasy IV b.
W trakcie spotkania dzieci miały możliwość przypomnienia sobie zasad bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych i niepublicznych. Organizatorzy przywołali reguły dotyczące przygotowania roweru do użytkowania, niezbędnego wyposażenia oraz przepisy ruchu drogowego regulujące organizację ruchu rowerzystów.
Ważnym momentem zajęć były ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ewa Wąsik
W dniach 24 i 26 marca 2025 roku w naszej szkole odbyły się Szkolne Konkursy dla klas III.
W zmaganiach konkursowych uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością zasad ortograficznych, logicznym myśleniem, kreatywnym poszukiwaniem różnych rozwiązań oraz wytrwałością i cierpliwością.
Konkursy te wyłoniły reprezentantów do 24 Etapu Miejskiego Konkursu Ortograficznego i Matematycznego organizowanego w PSP nr 12 w Stalowej Woli.
Dnia 3 i 4 kwietnia w etapie Miejskim Ortograficznego Konkursu naszą szkołę reprezentowali: Jagoda Ataman, Jagoda Róg, Wiktoria Płaza z klasy 3a, Zuzanna Kowal z klasy 3b i Maria Łyko z klasy 3c.
W Miejskim Konkursie Matematycznym uczestniczyli: Jagoda Ataman, Milena Butryn, Jagoda Róg, Wojciech Piłat z klasy 3a i Dominik Pachorek z klasy 3c.
Z ogromną przyjemnością informujemy,że lauretkami zostały:
Konkursu Ortograficznego - Maria Łyko 3c
Konkursu Matematycznego - Jagoda Ataman 3a
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Bożena Kowalczyk
Poczet Sztandarowy PSP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte 13 kwietnia brał udział w obchodach 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Przypomniane zostały tragiczne wydarzenia z historii Polski. Zbrodnia Katyńska była brutalnym mordem na polskich oficerach, inteligencji i przedstawicielach elit państwowych, dokonanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku. Przez wiele lat prawda o Katyniu była skazana na zapomnienie.
Niezwykle wzruszającym momentem upamiętnienia ofiar był Katyński Marsz Pamięci "Ostatnia Droga", który wyruszył o 18:20 z Parku Miejskiego i podążył ulicą Ofiar Katynia w kierunku cmentarza komunalnego w Stalowej Woli. Tutaj o godz. 19:00 przed Pomnikiem Katyńskim odbyły się uroczystości wojskowe z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej Miejskiego Domu Kultury oraz zaproszonych gości, w tym Sybiraków.
Joanna Nalepa
W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Stalowej Woli zebrała się, by uczcić 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uroczysty apel był nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim wyrazem hołdu wobec tysięcy niewinnie zamordowanych Polaków. Ukazał również lokalny wymiar pamięci o tych wydarzeniach.
We wstępie do uroczystości podkreślono znaczenie utrwalania pamięci narodowej oraz kształtowania w młodym pokoleniu postaw patriotycznych. Przypomniano, że obowiązkiem współczesnych pokoleń jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach Katynia – symbolu niesprawiedliwości, okrucieństwa i walki o prawdę.
W dalszej części odbyła się prezentacja multimedialna pt. „13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”, która przybliżyła uczniom tło historyczne, przebieg oraz skutki zbrodni dokonanej przez sowieckie NKWD w 1940 roku.
Slajdy kolejno ukazywały fakty: od agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r., przez decyzję Biura Politycznego KPZR ze Stalinem z 5 marca 1940 r., aż po tragiczny los polskich oficerów w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni. Uczniowie poznali również mechanizmy propagandy i tzw. „kłamstwa katyńskiego”, które przez dziesięciolecia fałszowało prawdę historyczną.
Szczególnie ważną część prezentacji stanowiły slajdy poświęcone porucznikowi Mikołajowi Kałubie – inżynierowi, sportowcowi i oficerowi Wojska Polskiego, który w 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Uczniowie mieli okazję poznać jego życie, karierę sportową i zawodową, a także związki ze Stalową Wolą, gdzie pracował w Zakładach Południowych i służył w Ośrodku Zapasowym Artylerii.
W związku z tym przekazana została informacja o udziale naszej szkoły w akcji „Żywa Pamięć – stalowowolskie Dęby Pamięci dla upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej”. W ramach tej inicjatywy na terenie PSP nr 3 zostanie posadzony Dąb Pamięci poświęcony właśnie por. Mikołajowi Kałubie. Uroczystość zasadzenia drzewa zaplanowana jest na 28 kwietnia 2025 roku, jako wyraz szacunku dla lokalnych bohaterów i dziedzictwa narodowego.
Dzięki takim inicjatywom pamięć o tragicznych wydarzeniach 1940 roku pozostaje żywa, a wartości takie jak prawda, honor i patriotyzm nadal kształtują młode pokolenia.
Apel był nie tylko lekcją historii, ale także świadectwem, że pamięć o ofiarach Katynia wciąż żyje – w sercach, w słowach, i w symbolach, takich jak Dąb Pamięci.
Sebastian Szwedo
8 kwietnia 2025 roku klasa3c wybrała się do Muzeum COP w Stalowej Woli na zajęcia terapeutyczne z muzeoterapii.
Celem zajęć była nauka technik uważności.
Uważność to jedna z metod redukujących stres.
Zajęcia muzealne były prowadzone według strategii 5,4,3,2,1czyli poszukiwanie na wystawach i zatrzymywanie uwagi na 5 rzeczach, które można zobaczyć, 4 - które można dotknąć, 3 - dżwiekach, które słyszymy, 2 - zapachach, które czujemy i 1- smaku, który czujemy.
W trakcie zajęć klasa dowiedziała się, że muzea
mogą uczestniczyć w poprawie samopoczucia, zdrowia i stabilizacji emocjonalnej poprzez bezpośredni kontakt z kulturą, sztuką i otaczającą przyrodą.
W tym dniu Muzeum COP w Stalowej Woli stało się dla nich przestrzenią terapeutyczną, w której próbowali zrozumieć własne odczucia i opowiedzieć o nich.
Bożena Kowalczyk, Tadeusz Maślach
Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III, a jego celem było promowanie zasad bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie.
Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, natomiast maskotkę otrzymali uczniowie z klasy III c oraz uczeń klasy IIb. Prace konkursowe zachwyciły oryginalnością, starannością wykonania oraz jasnym przesłaniem o bezpiecznym spędzaniu czasu zimą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz Rodzicom za wsparcie młodych artystów.
Kornelia Dyl, Monika Laskowska
Dnia 28 marca 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyły się eliminacje na szczeblu miejskim.
Turniej obejmował zagadnienia dotyczące sprzętu gaśniczego, gaszenia pożarów, a także udzielania pierwszej pomocy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
II miejsce zdobył Mateusz Koc
III miejsce – Franciszek Ćwik
IV miejsce – Kuba Kwitek
Wszyscy chłopcy bardzo ładnie poradzili sobie z testami, zajmując czołowe miejsc w mieście
Serdecznie gratulujemy!
Aneta Florek
18 marca odbył się Dzień Otwarty w naszej szkole. Gościliśmy przyszłych pierwszoklasistów wraz z opiekunami, którzy przybyli, żeby poznać nasza szkołę.
Pani Dyrektor Elżbieta Sudoł-Wasyliszyn powitała gości i zaprosiła do zwiedzania szkoły.
Na początek nasi uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Były to między innymi wiersze, piosenki i układy taneczne. Teatr „Stonóżka” przedstawił inscenizacje słowno-muzyczną pt. „O żabce, która mamy nie słuchała”.
W dalszej części Dnia Otwartego były: zajęcia z elementami robotyki, eksperymenty chemiczne, obserwacje biologiczne z wykorzystaniem mikroskopów, warsztaty plastyczne, gry językowe i zabawy interaktywne.
Kochani przyszli pierwszoklasiści! Dziękujemy za odwiedzenie naszej szkoły i do zobaczenia już we wrześniu!
Ewa Sałek
Dnia 13 marca 2025 roku Stalowowolski sztab Wielkiej Orkietstry Świątecznej Pomocy podsumował 33 Finał akcji. W tym roku zebrano ponad 210 tys. zł.
Motywem przewodnim Orkiestry było bezpieczeństwo i zdrowie dzieci pod hasłem ,, Gramy na zdrowie".
Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
Szef stalowowolskiego sztabu podziękował wszystkim dzięki, którym udało się zebrać taką kwotę. Kwestowało 120 wolontariuszy.
Specjalne podziękowania trafiły do najmłodszych wolontariuszy wśród których II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Hanna Piekarz z klasy 3c z zebraną w puszce kwotą - 5598,45 zł.
Z rąk szefa sztabu otrzymała pamiątkowy puchar.
Serdecznie gratulujemy!
Bożena Kowalczyk
6 marca 2025 r. uczniowie klasy 1a wzięli udział w wyjątkowych warsztatach pod hasłem „Piękno ukryte w słoiczkach”, które odbyły się w naszej klasie. Zajęcia, prowadzone przez Panie z Muzeum COP w Stalowej Woli, były doskonałą okazją, aby zbliżający się Dzień Kobiet uczcić w sposób edukacyjny.
Uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki prawidłowej pielęgnacji skóry, a także poznać historię przedwojennego przemysłu kosmetycznego. Dowiedzieli się o znanych Polakach, którzy przyczynili się do rozwoju branży beauty, odkryli świat reklamy oraz poznali rolę pierwiastków chemicznych w dzisiejszych kosmetykach.
Podczas warsztatów dzieci miały również okazję poznać sekrety urody naszych prababć. Na zakończenie uczestnicy przygotowali własnoręcznie krem do rąk, korzystając z tradycyjnego przepisu, a także zaprojektowali stylowe etykiety do swoich produktów.
To były bardzo wartościowe i inspirujące zajęcia, które dostarczyły dzieciom nie tylko wiedzy, ale także sporo radości i twórczej zabawy.
Katarzyna Kusiowska
11 marca 2025 r. klasa 3c uczestniczyła w warsztatach kosmetycznych. Do naszaej klasy przybyła Pani Anna Jarosz z Muzeum COP w ramach warsztatów wyjazdowych. Okazja była szczególna - obchody Dnia Kobiet. Pani Ania przygotowała dla nas lekcję ciekawostek z branży beauty wzbogaconą opowieściami o słynnych Polakach, którzy zrewolucjonizowali przedwojenny przemysł kosmetyczny.
Podczas warsztatów poznaliśmy urodowe sekrety naszych prababek oraz etapy powstawania kremu do rąk, które sami tworzyliśmy w specjalnych słoiczkach. Dopełnieniem naszej pracy były kolorowe etykiety na słoiczkach.
Bożena Kowalczyk
Dzień Kobiet stał się dla klasy 1b okazją do wyjścia edukacyjnego. Pierwszym etapem wycieczki był "Naukowy Zawrót Głowy", gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach programowania oraz budowali z klocków Lego upominki. Po umysłowych zmaganiach nadszedł czas relaks i posiłek. W restauracji Heaven&Hell poznali historię popularnej potrawy, jaką jest pizza. Okazało się, że wbrew powszechnej opinii, pizza wcale nie pochodzi z Włoch, choć to oni ją spopularyzowali. Dzieci samodzielnie skomponowały własny posiłek i z niecierpliwością czekały, by sprawdzić jej smak.
Renata Mierzyńska
8 Marca już od wielu lat jest obchodzony jako Dzień Kobiet. W Polsce w tym dniu panowie, koledzy kupują kwiaty i wręczają upominki swoim koleżankom, sympatiom. Warto pamiętać, iż o kobiety trzeba dbać nie tylko jeden dzień w roku, ale zawsze ponieważ zasługują na szacunek i nie jeden ciepły szczery uśmiech.
O tym dniu pamiętali również chłopcy z klasy 3c.
Bożena Kowalczyk
Z wielką przyjemnością informujemy, że siedmioro uczniów naszej szkoły po eliminacjach rejonowych zostało zakwalifikowanych przez Wojewódzką Komisję Konkursową do:
Magdalena Stępień kl. VIIIa
Magdalena Korniak kl. VIIIb
Martyna Wierzbicka kl. VIIIb
Michał Religa kl. VIIa
Wojciech Zbęk kl. VIIIb
Magdalena Stępień kl. VIIIa
Hanna Skrok kl. VIIIa
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finałowych etapach zmagań konkursowych.
Joanna Krawczyk-Bojarska
5 marca Klasa 5a wraz z wychowawczynią Panią Ewą Markowicz oraz pedagogiem szkolnym Panem Tadeuszem Maślachem wzięła udział w warsztatach zawodoznawczych w restauracji Heaven and Hell w Stalowej Woli. Uczniowie poznali historię pochodzenia pizzy oraz spróbowali swoich sił w jej własnoręcznym przygotowaniu.
Każdy pracował w parach i komponował swoje własne smaki. Było gwarno i wesoło ponieważ była to doskonała okazja do zintegrowania się i sprawdzenia jak uczniom wychodzi praca w zespole. Warsztaty zakończyła degustacja własnych wyrobów.
Uśmiechnięte buzie świadczą o tym, że było pysznie.
Ewa Markowicz, Tadeusz Maślach
Na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, pocztów sztandarowych, uczniów i nauczycieli stalowowolskich szkół. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy. Żołnierze Wyklęci to określenie używane w odniesieniu do polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z sowiecką okupacją i komunistycznym reżimem w Polsce. Niezłomni zostali skazani przez komunistów na zapomnienie. Nie wystarczyła fizyczna likwidacja, komuniści niszczyli i wyszydzali pamięć o nich. Szykanowane były również ich rodziny. Dopiero w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Placu Piłsudskiego o patriotycznej postawie żołnierzy niezłomnych mówili poseł Rafał Weber oraz wiceprezydent miasta Tomasz Michno. Odczytany został Apel Poległych, oddano salwę honorową.
Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 3 reprezentowali uczniowie: Martyna Bednarz, Bartosz Dul, Wiktoria Duszka, Maria Dziechciarz, Paweł Momot oraz Patrycja Rojek.
Roman Ziółkowski
Uczniowie klasy 4c w dniu 13 lutego uczestniczyli w warsztatach w Izbie Lasowiackiej w Miejskim Domu Kultury. Uczestnicy zajęć mieli okazję obejrzeć stałą wystawę, która eksponowała rękodzieła znanego rzeźbiarza ludowego Jana Puki. Jego prace odwołują się do dorobku kulturowego regionu lasowieckiego. Drewniane, ruchome zabawki wykonane z wyjątkową precyzją zachwyciły dzieci. Ukazywały one dawne życie wiejskie, narzędzia rolnicze np. cepy, żarna. Uczniowie mogli się dowiedzieć o pracy drwali, kowali, cieśli. Wielką frajdą były warsztaty prowadzone przez panią Izabelę Wrzosek-Wermińską, w których rękodziełem uczniów okazały się papierowo-drewniane modele kolorowych motyli. Historyczna zabawa z kulturą ludową była z pewnością pożyteczna. W księdze pamiątkowej zostawiliśmy słowa „Było ludowo, kolorowo i radośnie"
Roman Ziółkowski
Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 13 lutego 2025 roku odbyły się spotkania profilaktyczne uczniów klas I-III z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Podczas prelekcji policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie zimowego wypoczynku, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu.
Monika Laskowska
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji klasa IV b wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, by wziąć udział w warsztatach, których celem było uświadomienie uczniom możliwości związanych z Internetem oraz zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania zasad poruszania się w sieci.
Po bogatej w informacje części teoretycznej dzieci wzięły udział w zabawach stanowiących praktyczną realizację poznanych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Zdjęcia dokumentujące przedsięwzięcie stanowią doskonały komentarz oceniający zaangażowanie uczniów w działania dotyczące proponowanej tematyki.
Ewa Wąsik
6 lutego na długo zostanie w pamięci uczniów klasy 1b, a to za sprawą wyjścia edukacyjnego do Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej. Na dzieci czekało szereg atrakcji i trudno polemizować, która była najciekawsza. Młodzi adepci nauki wzięli czynny udział w eksperymentach chemicznych, sprawdzili, czy z ziemniaka można otrzymać prąd, próbowali jak smakuje kuchnia molekularna oraz tworzyli budowle z piasku kinetycznego. Niemałym zaskoczeniem była możliwośc obejrzenia wystawy zabytkowych aut i motocykli - syrenek, trabantów, warszawy, popularnego malucha i poloneza, ale nie zabrakło też aut zachodniej produkcji, co wzbudziło zachwyt zwłaszcza u chłopców.
Niezwykłym doświadczeniem okazało się założenie okularów AR- rozszerzonej rzeczywistości, przejście przez specjalny portal i obserwacja kosmosu. Uczniowie dowiedzieli się również jak działają drony i mieli możliwość spróbować swoich sił na symulatorze. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w auli wykładowej, gdzie każdy uczestnik otrzymał dyplom małego inżyniera.
Renata Mierzyńska
21 stycznia odbył się w naszej szkole, organizowany cyklicznie na poczatku roku, Koncert Noworoczny dedykowany Rodzicom i bliskim naszych podopiecznych. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała wystepu składającego się z dwóch części. W pierwszej części , słowno-muzycznej zaprezentowały się dziewczęta z chóru szkolnego, które wykonały zarówno tradycyjne, jak i nowsze kolędy i pastorałki. Druga część należała do najmłodszych uczniów naszej szkoły - klas 1-3. Każdy oddział przygotował świąteczny utwór - wokalny, instrumentalny lub taneczny. Zwieńczeniem wieczoru były serdeczne życzenia dla przybyłych babć i dziadków, bo przecież w tym dniu właśnie obchodzili oni swoje święto. Wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały swoim dziadkom piosenkę przesyłając moc buziaków.
Renata Mierzyńska
23 stycznia uczniowie klasy IV b wzięli udział w zorganizowanym w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli spotkaniu autorskim z pisarzem, panem Mateuszem Cetnarskim, który zasłynął w Polsce jako najmłodszy autor powieści fantasy, gdyż w chwili literackiego debiutu miał zaledwie 13 lat.
Uczniowie, słuchając wypowiedzi pisarza, poznali jego dorobek literacki, dowiedzieli się, jak zrodziła się jego pasja literacka, w jaki sposób skutecznie rozwijać swoje uzdolnienia i nie poddawać się przeciwnościom. Pan Mateusz w żywiołowy, barwny sposób dzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami, a zwieńczeniem jego wystąpienia był… taneczny pokaz. Okazało się bowiem, że taniec (zwłaszcza w wykonaniu Michaela Jacksona) to jego kolejna niezwykła pasja.
Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnych zdjęć i autorskich dedykacji na zakupionych książkach.
Ewa Wąsik
Musical „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” to fascynujące przedstawienie, które oczarowało dzieci swoją wyjątkową atmosferą.
Opowiada o lekarzu, który potrafi rozmawiać ze zwierzętami co prowadzi do wielu zabawnych a jednocześnie pouczających sytuacji. Spektakl nie tylko bawił ale również skłaniał do refleksji nad szacunkiem do natury i wzajemnym zrozumieniem.
Zachwycające kostiumy, barwne rekwizyty i wspaniała muzyka sprawiły, że widzowie mogli przenieść się w magiczny świat pełen przygód i wartościowych przesłań.
Uczniowie klasy I c, III b, III c z entuzjazmem przeżywali tę niezapomnianą podróż.
Jolanta Mroczek, Karolina Joachim, Bożena Kowalczyk
Dnia 17 grudnia uczniowie klasy 1a wraz z opiekunami świetlicy wybrali się na pobliską pocztę. Mieli okazję wrzucić do skrzynki własnoręcznie zrobione kartki świąteczne do swoich najbliższych. Wizyta na poczcie była dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wyjście okazało się pouczające i bardzo interesujące, a dzieci wracały do szkoły pełne miłych wrażeń.
Dorota Kontek, Karolina Mazurek
18 grudnia uczniowie klas I udali się do Gospodarstwa Agroturystycznego „ Madejówka” w Obojnej. Uczniów powitała sympatyczna właścicielka. Po krótkiej rozmowie na temat zbliżających się świąt, dzieci wzięły udział w warsztatach pieczenia pierniczków. Własnoręcznie wyrabiały, wałkowały i wycinały pierniki w różnych kształtach, a po upieczeniu udekorowały lukrem i kolorową posypką. Potem zostały zaproszone na degustację pierogów i ciast świątecznych. Wielką niespodzianką było przybycie niespodziewanego gościa, którego uwielbiają wszystkie dzieci - Św. Mikołaja. Każdy uczeń dostał mały upominek od Mikołaja i mógł zrobić sobie z nim zdjęcie. W podziękowaniu wszystkie dzieci zaśpiewały i zatańczyły dla niego. Jeszcze krótka wizyta w mini zoo i wszyscy we wspaniałych humorach wrócili do szkoły. To było piękne wprowadzenie w klimat świąt Bożego Narodzenia.
Wychowawcy klas pierwszych
4 grudnia uczniowie klasy 6b wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez MDK w Stalowej Woli, pod nazwą „Święta Łuca dnia przyrzuca”.
W trakcie zajęć szóstoklasiści dowiedzieli się kim była św. Łucja i dlaczego dzień 13 grudnia był tak ważny w kulturze ludowej m.in. mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. Uczestnicy zajęć poznali dawne przepowiednie i wróżby pogodowe oraz zwyczaje związane z obchodami Godnych Świąt. Dowiedzieli się jak dawniej przystrajano lasowiackie izby i samodzielnie wykonali ozdoby świąteczne, charakterystyczne dla naszego regionu.
Anna Kupiec
Poznanie specyfiki i warunków pracy w restauracji, jak również rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych było celem warsztatów zawodoznawczych w jednej ze stalowowolskich restauracji, pod nazwą „Stalowe Noże”.
Na początku spotkania uczniowie klasy 6b poznali tajniki powstawania oryginalnej pizzy neapolitańskiej. Okazuje się, że jej przygotowanie nie jest łatwym zadaniem.
O wyjątkowości tego dania decyduje szereg czynników, m.in. właściwa receptura i technika przygotowania ciasta, odpowiednie składniki dobrej jakości, krótki czas wypieku.
Po teorii przyszedł czas na działanie. Każdy uczeń, pod fachowym okiem szefa restauracji, mógł wcześniej zaprezentowaną techniką nadać kształt ciastu a później, wykorzystując różnego rodzaju dodatki, stworzyć własną, niepowtarzalną pizzę.
Uwieńczeniem zajęć była degustacja własnoręcznie przygotowanego dania.
Anna Kupiec
Drodzy Uczniowie i Rodzice !
Pragnę serdecznie podziękować Wam za ogromne zaangażowanie podczas zbierania Talenciaków w ramach akcji Szkoły Pełne Talentów.
Dzięki Waszej aktywności, wsparciu i chęci pomocy udało nam się osiągnąć wspólny cel. Wasza postawa jest dowodem na to, jak wielką siłą jest współpraca i działanie. Jeszcze raz dziękuję za każdy gest i talenciak.
Jolanta Mroczek
Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. KEN i Powiatem Stalowowolskim rozstrzygnęła dwa konkursy: poetycki „Moja Mała Ojczyzna” pod hasłem „Godziny przy Piórze” oraz plastyczny „Ekslibris”, któremu przyświecało hasło „2024 – Rok Polskich Olimpijczyków”. Konkursy stawiały sobie za cel włączanie dzieci w życie kulturalne lokalnego środowiska, zachęcanie młodych twórców do prezentowania swoich dokonań artystycznych, a poprzez stworzenie możliwości konfrontacji rówieśniczych – kształtowanie umiejętności rzetelnej oceny własnych tekstów i prac plastycznych.
Organizatorzy podkreślali, że oba konkursy cieszyły się dużym powodzeniem, a poziom artystyczny nadesłanych prac był bardzo wysoki.
Wśród grupy nagrodzonych osób znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Konkurs poetycki:
Konkurs plastyczny:
Serdecznie gratulujemy sukcesu osobom wyróżnionym w konkursach i wszystkim tym uczniom naszej szkoły, którzy podjęli się rywalizacji artystycznych wymagających od uczestników dużej wrażliwości, wnikliwej obserwacji świata i niejednokrotnie przełamania własnych obaw. Życzymy powodzenia w kolejnych konkursowych zmaganiach.
Ewa Wąsik
Dnia 13 grudnia uczniowie klasy 7a mieli okazję wziąć udział w warsztatach świątecznych oraz zobaczyć wystawę dot. ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego badacza historii i kultury ludowej Dolnego Nadsania w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Na ekspozycji została przybliżona biografia księdza profesora, jego liczne zainteresowania oraz tematy badawcze, które opracowywał. Zaakcentowana została również tematyka działań społeczno-kulturalnych, zainicjowanych przez niego w Stalowej Woli i w regionie.
Podczas warsztatów uczniowie mogli wykazać się pomysłowością oraz kreatywnością w wyszywaniu choinki bożonarodzeniowej. Każdy z uczestników, aby podołać zadaniu i zobaczyć efekt końcowy musiał wykazać się dużą cierpliwością. Ćwiczenie angażowało uwagę i w opinii wielu uczniów okazało się ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu.
Po zapoznaniu się z wystawą oraz zakończeniu warsztatów
przeszliśmy przez rozwadowski rynek na którym zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana III Sobieskiego, kamieniu upamiętniającym poległych mieszkańców Rozwadowa w czasie okupacji niemieckiej oraz kamienicy Eugeniusza Łazowskiego. Uczniowie przeanalizowali ikonografie dot. niemieckiej obławy na „Górce”, a także zobaczyli budynek konspiracyjnego Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, Dworzec Kolejowy oraz Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”.
Łukasz Piłat, Wiktor Wędroch
W grudniu w naszej szkole zorganizowano akcję charytatywną pod hasłem “Zostań Św. Mikołajem dla Kotów”. Celem zbiórki było wsparcie domu tymczasowego u Marty, która opiekuje się bezdomnymi kotami.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i rodzicom udało się zebrać wiele darów dla czworonogów. Pracownicy placówki wyrazili ogromną wdzięczność za okazane wsparcie, a my mieliśmy okazję zobaczyć, jak ważna jest pomoc tym, którzy sami o nią poprosić nie mogą. Akcja nauczyła nas empatii, odpowiedzialności i pokazała, że wspólnymi siłami możemy realnie pomagać potrzebującym. Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazałe serce i wsparcie. Wasze zaangażowanie to dowód, że wspólnie możemy czynić dobro i pomagać tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
Jolanta Mroczek
Dnia 13.12.2024 klasy 3 A i 3 B odwiedziły Osadę Leśną Doboszówkę.
Program zajęć przewidywał różnorodną aktywność uczniów: plastyczną (wykonywanie ozdób choinkowych), kulinarną (pieczenie i dekorowanie pierników) i ruchową (tańce i zabawy animacyjne).
Uczniowie mieli również możliwość wizyty w minizoo.
Udział w tym przedsięwzięciu był formą kultywowania tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz rozwijania zamiłowań artystycznych dzieci. Ważna była również możliwość dalszej integracji grupy i bycia razem w tym szczególnym, przedświątecznym czasie.
Karolina Jachim, Jolanta Mroczek, Kornelia Dyl
Dnia 6 grudnia uczniowie klasy Ia mieli wyjątkową okazję wziąć udział w warsztatach mikołajkowych organizowanych przez Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Wyjazd do muzeum był pełen kreatywnych zajęć oraz świątecznej atmosfery.
Podczas warsztatów dzieci mogły wykazać się swoją pomysłowością, tworząc breloczki z kolorowych koralików zaprasowywanych na gorąco. Każdy z uczestników mógł wykonać własny, unikalny świąteczny breloczek, który będzie przypomnieniem o tym wyjątkowym dniu. Aby wykonać świąteczny upominek dzieci musiały wykazać się umiejętnościami matematycznymi oraz znać podstawowe elementy kodowania. Dodatkowo, dzieci ozdabiały filcowe skarpety, które zabrały do klasy jako element dekoracyjny.
Po zakończeniu części plastycznej uczniowie wzięli udział w poszukiwaniach prezentów, które Mikołaj ukrył w miasteczku dziecięcym. Wspólne szukanie ukrytych niespodzianek dostarczyło maluchom wielu emocji i radości. Na koniec uczniowie zostali oprowadzeni po stałych wystawach muzealnych.
Wyjazd był doskonałą okazją do połączenia nauki z zabawą, a także do wspólnego świętowania nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda, o której uczniowie będą długo wspominać!
Katarzyna Kusiowska
10 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Najpiękniejszy wiersz o przyjaźni lub integracji”.
Z wielką przyjemnością informujemy, że I miejsce w poetyckich zmaganiach zajęła Iza Flis (VI c), zaś II miejsca ex aequo zajęli: Hanna Rozwadowska (VIc) i Filip Chyżowski (VIc).
Gratulujemy naszym młodym poetom.
Oto nagrodzony wiersz Izy:
Do Przyjaciela
Mój Przyjacielu,
bądź przy mnie,
gdy smutek, jak krople deszczu,
zrasza mą twarz.
Niech bije Twoje współczucie
w sercu aksamitnego kasztana,
czekoladowej plamki
w mozaice barwnych liści,
które trzymam w dłoniach.
Usiądź obok,
podeprzyj milczeniem,
pomóż odrzucić balast niepokoju.
Bądź niczym latawiec
malujący w powietrzu radosne linie życia.
Tańcz ze mną
na kwiecistej łące.
Zrywajmy dmuchawce,
które zaniosą nasze marzenia wysoko,
w bezkres błękitnego nieba,
ponad chmury.
Tylko tam
doczekają się spełnienia…
Ewa Wąsik
Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom, Uczniom oraz osobom zaangażowanym w lokalną akcję charytatywną "Stalowowolska Paczka Pomocy" – Edycja 2024.
Z zebranych produktów spożywczych udało się przygotować osiem paczek świątecznych, do których dołączona została kartka z życzeniami. Kartki wykonali uczniowie na zajęciach kółka plastycznego pod kierunkiem pani Katarzyny Kusiowskiej. Gotowe paczki zostały przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.
Wszystkim, którzy włączyli się w tę świąteczną akcję serdecznie dziękujemy.
Kornelia Dyl, Monika Laskowska
Dnia 5 grudnia 2024 w Urzędzie Miasta Stalowa Wola odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym ,, Pomaganie jest cool” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej Spectrum. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom i młodzieży idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych.
Pierwsze miejsce zajęła uczennica kl.6b Mariia Mordvintseva, drugie miejsce Hanna Rozwadowska z kl.6c oraz drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej Marlena Piwowarska kl. 2b.
Wyróżnienia otrzymały Alicja Burdzy kl. 7c oraz Hanna Piekarz z kl.3c. Gratulujemy!
Ewa Kozioł
Mikołajki to czas, kiedy wszystkie dzieci niecierpliwie wyczekują na wizytę sympatycznego świętego. Aby umilić sobie czas oczekiwania klasa 1b wybrała się 5 grudnia na warsztaty plastyczne do Kreatywnego Podwórka w Rozwadowie, gdzie uczniowie wykonali świąteczne krasnale, wzięli udział w zabawach integracyjnych i mieli również okazję zapozować do świątecznej fotografii. Rozwadowski rynek zachwycił dzieci dekoracjami, które przypominają na każdym kroku, że święta tuż tuż. Po powrocie do szkoły czekała na uczniów miła niespodzianka, bowiem i w tym roku Mikołaj nie zapomniał o żadnym dziecku, obdarowując upominkami.
Renata Mierzyńska
Dzień 6.12.2024 był zaczarowanym dniem dla klasy 3 A. Przygoda zaczęła się od wizyty w MIejskiej Bibliotece Publicznej w , której to klasa samodzielnie wykonała piękne MIkołaje na podstawkach. Panie Mikołajowe miały dla uczniów ciekawe zadania na świąteczny czas oraz quiz dotyczący Św. MIkołaja. Nie byliśmy pewni ale chyba przyglądał się pracy naszych miluśniskich prawdziwy MIkołaj , który za wykonaną pracę podarował każdemu dziecku swoją podobiznę z czekolady.
Po pożegnaniu pań w Bibliotece wyruszyliśmy na krótki spacer do MDk na świąteczne warsztaty pt " Święta Łuca dnia przyrzuca" . Tam dowiedzieliśmy się tego, jak Lasowiacy szykowali chałupę i jak przystrajano izbę w ten świąteczny czas. Zaciekawiało nas też to jakich używano dawniej materiałów do wykonania dekoracji świątecznych oraz jakie panowały zwyczaje świąteczne w Lasowiackiej Zagrodzie.
Uczniowie słuchali zaciekawieni opowieści.
Jolanta Mroczek, Kornelia Dyl
Z okazji Mikołajek przedstawiciele Samorządu Szkolnego, zachęcali wszystkich uczniów szkoły do założenia w tym dniu czapek mikołajowych lub innych świątecznych akcentów. Przygotowali również loterię ze specjalnymi losami, które jednorazowo zwalniają z wybranych obowiązków szkolnych. Każdy los daje uczniom klasy, możliwość chwilowego odpoczynku od zadań, co wprowadza odrobinę magii do codziennego życia szkolnego. To świetna okazja by uczcić ten wyjątkowy dzień a także wprowadzić element niespodzianki i radości. Mamy nadzieję, że ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego
5 grudnia 2024 roku uczniowie klasy 3c uczestniczyli w imprezie ,, Mikołaj na sportowo" zorganizowanej przez MOSiR w Stalowej Woli.
Spotkanie z Mikołajem poprzedziła sportowa rywalizacja reprezentacji szkół podstawowych ze Stalowej Woli. Świetną zabawę i radość z otrzymanych prezentów oraz słodkości uwieczniono na pamiątkowych zdjęciach.
Bożena Kowalczyk, Tadeusz Maślach
29 listopada 2024 roku w klasie 1a odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie poznali tradycyjne polskie zwyczaje ludowe związane z ,,Andrzejkami”. Pierwszoklasiści dowiedzieli się skąd się wzięła tradycja „Andrzejek” i jak je obchodzili nasi przodkowie. Następnie dzieci przystąpiły do wróżb andrzejkowych. Uczniowie losowali zawody ukryte w worku, zgadywali swój przyszły los z wykorzystaniem rekwizytów ukrytych pod kubeczkami, przekłuwali serduszka z imionami przyszłego męża czy przyszłej żony, wróżyli z butów. Losowali również kolory, pod którymi kryły się sentencje dotyczące przyszłości. Dzieci miały również okazję potańczyć przy muzyce. Choć dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej, to nadal jest to okazja do wspólnej, dobrej zabawy.
Katarzyna Kusiowska
28 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Pysznicy zaprezentowano laureatów XXI Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Wzrastać w wartościach”. Wzięli w nim udział uczniowie z 25 szkół z terenu województw podkarpackiego i lubelskiego, prezentując prace plastyczne i literackie omawiające zagadnienie wartości w świecie współczesnym.
Jury pod przewodnictwem artysty – plastyka, pana Sylwestra Lesiczki, i Prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, pani Elżbiety Ferlejko, przyznało liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich 3. miejsce w kategorii „Poezja” zdobyła Izabela Flis z klasy VIc za wiersz „Do Przyjaciela”.
Serdecznie gratulujemy Izie sukcesu, trzymając kciuki za jej dalszy wspaniały rozwój literacki.
Ewa Wąsik
We wtorek 26 listopada, na sali gimnastycznej PSP 3 odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci. Na tę okazję Samorząd Uczniowski oraz ich opiekunowie przygotowali barwną dekorację. Wszystkie klasy stworzyły składankę przebojów, które następnie były odtwarzane przez DJ. Wspólna zabawa i tańce dostarczyły dzieciom uśmiechu, radości i niezapomnianych przeżyć.
Opiekunowie SU
Za nami rejonowe eliminacje Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci "Duszki, skrzaty, krasnoludki". W Tarnobrzeskim Domu Kultury naszą szkołę reprezentowało grono wspaniałych młodych artystów. Jury wyróżniło Julię Polowską, uczennicę klasy VIc.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za piękne prezentacje!
Joanna Krawczyk-Bojarska
12 listopada w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbyły się powiatowe eliminacje Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci” – „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”.
W zmaganiach mistrzów żywego słowa wzięło udział 81 uczestników występujących w kategoriach: „Piosenka” i „Recytacja”, a wśród nich liczne grono uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było upowszechnianie i zachęcanie dzieci do czytania tekstów literackich, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności oraz promocja dokonań artystycznych uczestników przesłuchań.
Do etapu rejonowego konkursu decyzją jury zakwalifikowanych zostało wielu uczniów naszej szkoły.
W kategorii „Piosenka”:
W kategorii „Recytacja” klasy I-III:
W kategorii „Recytacja” klasy IV-VI:
Wszystkim naszym uczniom gratulujemy udanych występów, a laureatom etapu powiatowego życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach.
Ewa Wąsik
8 listopada klasa 1b uczestniczyła w spotkaniu autorskim "Kreatywne zabawy słowami", które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Dominika Gałka, pochodząca z Kędzierzyna Koźla pisarka książek dla dzieci, opowiedziała jak zaczęła się jej przygoda z książką i skąd czerpie pomysły do swoich opowieści. Autorka w trakcie spotkania udowodniła, że najlepszą zabawą może być zwyczajna rozmowa, kartka i wyobraźnia, a nowe technologie nie są potrzebne, by fajnie spędzać czas. Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach i zabawach rozwijających wyobraźnię oraz myślenie kreatywne losując z "magicznego" pudełka karteczki z hasłami, na kanwie których wymyślali własne opowieści.
Renata Mierzyńska
Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach zaborów, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy 8a i 8b.
W tym roku obchodzimy 106 rocznicę tego doniosłego dla nasz Polaków wydarzenia.
Uczniowie przybliżyli nam te ważne daty recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne.
Oprawę muzyczną udoskonaliły występy chóru, w skład którego wchodzą dziewczynki z klas 4 - 8.
Po apelu wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, aby w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.
Ten dzień miał charakter bardzo uroczysty i podniosły.
Aneta Florek, Ewa Kozioł, Anna Partyka
Przed uczniami klas ósmych czas wyboru szkoły ponadpodstawowej, wyboru zawodu. W związku z tym, w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy 8a mieli możliwość zapoznania się z ofertą kształcenia w stalowowolskim Centrum Edukacji Zawodowej.
Uczniom zostały zaprezentowane pracownie wraz z ich wyposażeniem, poznając w ten sposób możliwości i formy zdobywania wiedzy oraz praktycznej nauki wybranych zawodów w CEZ. Zobaczyliśmy „w akcji” nowoczesne obrabiarki numeryczne, pracownię warsztatu samochodowego, pracownię mechatroniki, dobrze wyposażoną salę do nauki fryzjerstwa. W pracowni technika reklamy obserwowaliśmy proces przygotowania i wycinania na laserze gadżetów reklamowych.
W czasie tych prezentacji można było dowiedzieć się, jakie kwalifikacje można uzyskać w danych zawodach oraz jakie są możliwości zatrudnienia absolwentów tej szkoły.
Opiekunowie: Marek Dębski, Tadeusz Maślach
Marek Dębski
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zainicjował wyjątkowe świeto, które obchodziliśmy w naszej szkole 6 listopada.
Był to Dzień Postaci z Bajek.
W tym dniu dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych bohaterów z bajek i baśni. Nasze sale zmieniły się w magiczny świat pełen kolorowych postaci.
W ramach obchodów zorganizowano wspólne czytanie, konkursy i zabawy tematyczne, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości.
Dzień Postaci z Bajek to dla naszych uczniów nie tylko dobra zabawa, ale sposób na rozwijanie wyobraźni i miłości do książek. Dziękujemy wszystkim dzieciom za piękne stroje i entuzjazm, a rodzicom za pomoc w przygotowaniach!
Jolanta Mroczek, Marta Janik
W przeddzień Wszystkich Świętych klasa III a poszła na wycieczkę do Miejsca Pamięci Narodowej do lasku koło Elektrowni.
Uczniowie poznali historię tego miejsca, gdzie w listopadzie i grudniu 1943 r. rozstrzelani zostali przez Gestapo członkowie organizacji bojowej Korpusu Zachodniego AK walczących z niemieckim okupantem o wyzwolenie Ojczyzny. W miejscach uświęconych krwią Polaków przy obeliskach z pamiątkowymi tablicami, uczniowie zapalili znicze.
Iwona Czerwińska
Poczet Sztandarowy PSP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte złożył hołd na grobie śp. ppor. Bronisława Kochana, obrońcy Westerplatte spoczywającego na rozwadowskiej nekropolii.
Zaprezentowano Sztandar Szkoły, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Sztandar Szkoły zaprezentowano również przy tablicy upamiętniającej stracenie 90 polskich patriotów w Rozwadowie i Charzewicach w październiku 1943 roku, jako odwet za działalność grup dywersyjnych Armii Krajowej.
Oddano także cześć Żołnierzom Września 1939 r.
Poczet Sztandarowy reprezentowali: Amelia Cwanek, Amelia Rejzerewicz i Franciszek Wyka.
Sebastian Szwedo
22 października był niezwykłym dniem dla siedmiolatków z "Trójeczki", bowiem w tym dniu zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Stalowej Woli. Pamiątkowe tablice z fotografiami i słowa Pani Dyrektor nawiązały do tradycji placówki, która w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. Można było oglądnąć jak w minionych latach wyglądała szkoła i uczniowie oraz w jaki sposób dawniej przebiegała ta najważniejsza dla pierwszaków uroczystość.
Całość poprowadzenia ceremonii przypadła w udziale dziewczętom, które zaledwie kilka miesięcy temu opuściły opiekuńcze skrzydła swoich wychowawców i rozpoczęły kolejny etap edukacji w klasie czwartej.
Wśród wierszy i piosenek nie zabrakło podniosłych momentów - rozmowy o patriotyzmie, odśpiewanie hymnu państwowego i oczywiście uroczystego ślubowania:
„Ślubujemy uroczyście. Będziemy się starali być dobrymi uczniami. Będziemy strzegli honoru i dobrego imienia szkoły. Będziemy szanować innych ludzi. Będziemy uczyli się tego, co ważne i piękne. Będziemy kochać naszą ojczyznę”.
Ceremonii przyglądali się wzruszeni rodzice, którzy filmowali swoje ukochane dzieciaki. Na finał miało miejsce pasowanie na uczniów. Wielkie ołówki spoczęły na ich barkach, a pasowania dokonały : dyrektor szkoły Elżbieta Sudoł-Wasyliszyn oraz zastępcy Alicja Mulkiewicz – Kozłowska i Dorota Skrzypek – Gajda.
Z talerzami słodkich upominków dzieci przeszły ze swoimi wychowawczyniami do klas, gdzie otrzymały dyplomy pasowania na uczniów i wzięły udział w mniej oficjalnej części uroczystości.
Katarzyna Kusiowska, Renata Mierzyńska, Renata Ziajka
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 przyłączyła się do akcji charytatywnej organizowanej przez Wydział Promocji Kultury i Sportu w Stalowej Woli w kooperacji ze Szkołą Podstawową nr 10 z Tarnobrzega.
Pierwszym elementem przedsięwzięcia była zbiórka artykułów szkolnych, natomiast drugim projekcja autorskiego filmu Szkoły Podstawowej nr 10 z Tarnobrzega „Korczak - historia sercem pisana".
Podjęta inicjatywa miała na celu wzbudzenie społecznej empatii, solidarności rówieśniczej oraz wsparcia oddolnego dla rówieśników, którzy wraz ze swoimi rodzinami doświadczyli niszczycielskich skutków żywiołu.
Zebrane artykuły szkolne w dniu 22 października 2024r. zostały przekazane do Ośrodka w Bojanowie, w którym przebywały dzieci dotknięte powodzią.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w zbiórce i swoim wspaniałym gestem przyczynili się do pomocy ludziom poszkodowanym podczas powodzi.
Monika Laskowska
10 października uczniowie klasy I b i I c wyruszyli na wycieczkę do miejscowości Czekaj.
Miejsce docelowe do obiekt o nazwie „Twój Ogród Zabaw”. Uczestników wycieczki powitała przesympatyczna i bardzo gościnna właścicielka- pani Kasia oraz dwie panie animatorki. Na dzieci czekały 3 godziny wspaniałej, fantastycznej zabawy pod hasłem „ Ziemniak królem jesieni”. Najpierw były tańce przy muzyce i śpiew. Potem gry zręcznościowe z ziemniakami, podchody w poszukiwaniu zakopanego ziemniaka, skoki w workach, wyścigi rzędów i swobodne zabawy na placu zabaw . Wspaniała zabawa czekała też w …błotnej kuchni. Stare naczynia metalowe i akcesoria kuchenne bardzo się podobały. Drewniane domki i wiklinowe tipi to kolejne, świetne miejsca do zabaw. Na koniec było ognisko i pieczenie ziemniaków. Każde dziecko wykonało również dla siebie breloczek na pamiątkę.
Pogoda była wspaniała, humory dopisały. Żal było odjeżdżać…
Renata Ziajka i Renata Mierzyńska
Dnia 18 października 2024 r. uczniowie klas: VIa i Vc udali się w podróż do Kopalni Soli w Bochni. Pobyt edukacyjny 220 metrów pod powierzchnią Ziemi nosił tytuł "Dar księżnej Kingi".
Niezwykły dar, który mieszkańcy Bochni otrzymali od księżnej Kingi, nie tylko zmienił historię Bochni, ale również całego królestwa, dając początek wspaniałej tradycji i wielowiekowej historii górnictwa solnego. To właśnie dzięki jej darowi Bochnia stała się jednym z najważniejszych ośrodków górniczych w Polsce, a wspomnienie o księżnej jest do dziś żywe. Wiedzę zdobytą podczas spotkania ze świętą Kingą uczniowie mieli okazję sprawdzić, rozwiązując quizy i zagadki, które nie tylko sprawdzały ich pamięć, ale także wciągnęły w fascynującą podróż przez dzieje kopalni. Ten edukacyjny pobyt to nie tylko nauka, ale i niezwykła przygoda, która pozwoliła młodym odkrywcom lepiej zrozumieć znaczenie daru księżnej Kingi i jego wpływu na rozwój Bochni oraz całego Królestwa Polskiego.
Magia kopalni, gra świateł i dźwięków, stworzyły niezapomniane wrażenia, które na długo zostaną w pamięci uczestników wycieczki.
Joanna Krawczyk-Bojarska
16 października 2024r. odbyły się szkolne obchody 65.rocznicy otwarcia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Zostały one połączone ze Świętem Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela, obchodzonym 14 października.
Uczniowie w formule teleekspresu przypomnieli najważniejsze fakty z historii KEN-ui życia „Trójki”
Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy na pamiątkę powołania 14 października 1773r organu władzy oświatowej – Komisji Edukacji Narodowej. W ramach reformy edukacji wprowadzono samodzielny przedmiot – język polski i opracowano podręczniki do matematyki, fizyki, chemii z polskim nazewnictwem, które obowiązuje do dzisiaj. Komisja zarządzała tez Biblioteką Załuskich, która stała się pierwszą polską biblioteką publiczną, prekursorką Biblioteki Narodowej.
Uczniowie zapoznali społeczność uczniowską z kilkoma najważniejszymi faktami ciekawostkami z historii naszej szkoły. Informacje te były wzbogacone o prezentacje multimedialną i galerię zdjęć „Szkoła dawniej i dzisiaj”
Uroczystość okrasiła oprawa muzyczna wykonana przez szkolny chór oraz piękne recytacje wierszy, dedykowane nauczycielom.
Ważnym akcentem była zaprezentowana przez panią dyrektor statuetka, którą otrzymała nasza szkoła za uzyskanie najlepszego wyniku egzaminu ósmoklasisty w gminie Stalowa Wola w r. szk. 2023/2024
Spotkanie rocznicowe naszej szkoły przygotowały panie: Irena Stec, Anna Partyka, Ewa Markowicz, Mariola Gujda, Ewa Kozioł.
Historia naszej szkoły splata się z historią miasta. W latach pięćdziesiątych do Stalowej Woli przybywali liczni nowi mieszkańcy i wybudowanie nowej placówki stało się koniecznością.
Dnia 1 września 1959 roku uroczyście otwarto Szkołę Podstawową nr 3 Jej dziesięcioosobowym gronem nauczycielskim kierował pan Józef Lebedowicz . Trójka szybko zdobyła uznanie w środowisku stalowowolskim i cieszyła się bardzo dobrą opinią. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia. 2 września 1974 roku nadano jej zaszczytne imię Bohaterów Westerplatte. Wśród grona zaproszonych na tę uroczystość gości był major Jan Gryczman – uczestnik walk na Westerplatte, który dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Od tego czasu szkoła uroczyście obchodzi święto patronalne.
Kolejna ważna data z kart kroniki szkolnej to 10 września 1977 roku , kiedy nasza „trójka” za całokształt wyników nauczania i wychowania decyzją władz oświatowych jako pierwsza ze szkół w Stalowej Woli otrzymała sztandar.
Powodem do dumy był też rok szkolny 1993/1994, kiedy to szkoła zajęła 9. miejsce w rankingu „Płomyczka” wśród stu najlepszych szkół podstawowych w Polsce.
Również w 1993 roku nasza szkołą została przyjęta do Klubu Szkół Westerplatte zrzeszającego ponad 150 placówek w Polsce noszących to imię. W ramach wykonywania zadań statutowych klubu „Trójka” utrzymywała kontakt z rodziną pana Bronisława Kochana, jedynego stalowowolanina walczącego na Westerplatte, a po jego śmierci co roku przy asyście sztandaru składa kwiaty i zapala znicz na grobie Westerplatczyka .
Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w licznych konkursach okręgowych, wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ukoronowaniem wysiłku nauczycieli i uczniów był rok szkolny 2007/2008, kiedy to Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Stalowej Woli zajęła I miejsce na Podkarpaciu w Finale Konkursów Przedmiotowych .Nasza szkoła organizuje konkurs ortograficzny „O Pióro Prezydenta”, w którym reprezentacje stalowowolskich podstawówek zmagają się z dyktandem autorstwa pani Anny Garbaczowej. Mistrz ortografii zdobywa Złote Pióro Prezydenta.
Od kilku lat wybierany jest najlepszy absolwent szkoły, któremu nadajemy zaszczytny tytuł „Absolwenta Roku”. Uczeń ten zostaje wyróżniony za swe wybitne osiągnięcia naukowe, wzorowe zachowanie oraz pracę na rzecz szkoły.
Wszyscy staramy się, aby w naszej szkole panowała atmosfera wzajemnej życzliwości połączona z konsekwencją wymagań.
Irena Stec
8 października 2024r. na stadionie MOSiR w Stalowej Woli, reprezentanci klas III naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Biegu Orląt organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Kresów Południowo – Wschodnich.
Był to bieg przeznaczony dla dzieci w wieku 9 lat, którzy pokonują dystans 1421m. Ten wspólny bieg stalowowolskich trzecioklasistów, był hołdem dla 1421 poległych w walkach o Lwów w latach 1918-1919 młodych ludzi, uczniów tzw. Orląt Lwowskich. Wśród nich najmłodszym był Janek Kukawski, miał 9 lat, stąd wiek uczestników.
W biegu nie było zwycięzców ani przegranych. Każdy uczeń otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz grawer z opisem wydarzenia.
Opiekunowie: Iwona Czerwińska, Bożena Kowalczyk, Joanna Słomska-Ignaszewska.
Iwona Czerwińska
Wrzesień okazał się miesiącem o pięknej pogodzie, która sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu, poza murami szkoły. Uczniowie klasy IV b wykorzystali więc nadarzające się okazje, by poszerzyć swoją wiedzę na różnorodne tematy, integrować grupę oraz... dobrze się bawić.
17 września klasa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych „Małe zwierzątko. Zebrafish się nazywa. Czy to zebra, czy to ryba?” zorganizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Spotkanie okazało się bardzo ciekawe, a możliwość bezpośredniej obserwacji mikroskopowej różnych etapów rozwoju tytułowego bohatera, dania pręgowanego, stanowiła dodatkową wartość poznawczą.
Równie interesujący był wykład poświęcony pszczołom, którego uczniowie mogli wysłuchać w budynku Politechniki Rzeszowskiej, gdzie 20 września zorganizowane zostało IX Stalowowolskie Forum Pszczelarskie „Stalowa Pszczoła nie istnieje”. Oprócz możliwości bezpośredniego oglądu życia pszczół w ulu, miłośnicy miodu (a tych nie brakowało) mogli skosztować różnorodnych pszczelich słodkości.
Podsumowaniem naszych zewnętrznych aktywności były zorganizowane 30 września zajęcia w Ciemnym Kącie, do którego uczniowie dotarli po pieszym przejściu ścieżką edukacyjną. Możliwość wspólnego spędzenia czasu, gry integracyjne, ognisko, obchody Dnia Chłopca stały się miłymi akcentami tego wyjścia.
Ewa Wąsik
Spotkanie dla uczniów klas 4-8 poprowadził p. Maciej Kras.
Prezentacja opierała się na pokazie multimedialnym i ciekawej narracji.
Opowiedziano historię przywódców – Sułtana Qaboosa i Szejka Zayeda – którzy mając śmiałe wizje i niemal nieograniczone możliwości, uczynili te kraje tym, czym są dzisiaj, o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni, o Wielkim Kanionie – Wadi Ghul.
W programie przedstawiona także Burj Khalifa – najwyższą obecnie budowlę na naszej planecie, Ski Dubaj – stok narciarski na środku pustyni oraz największy na świecie szpital dla sokołów w Abu Dhabi.
20 września klasy 8. brały udział w wycieczce edukacyjnej do Lublina.
Na program wyjazdu złożyły się: spektakl "Balladyna" w Teatrze im. Juliusza Osterwy oraz wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Całość przedsięwzięcia była relizacją podstawy programowej klas 8. z języka polskiego i historii.
Opiekunowie: Aneta Florek, Joanna Krawczyk-Bojarska, Tadeusz Maślach, Sebastian Szwedo.
W ramach działań profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Tematyka edukacyjnej prelekcji obejmowała szeroko rozumiane bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze oraz zagrożenia, na jakie narażeni są mali uczniowie w codziennym życiu.
Monika Laskowska
Uroczystości w Stalowej Woli w dniu 17 września 2024 r. miały charakter patriotyczno –religijny. O godz.18.00 rozpoczęła się Msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej celebrowana w intencji poległych w obronie ojczyzny oraz ofiar pomordowanych w wyniku agresji. Kolejnym etapem był przemarsz wszystkich uczestników pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu komunalnym w asyście oddziału Wojska Polskiego oraz Orkiestry Dętej MDK. W tym miejscu przemówienia wygłosili przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych oraz kół patriotycznych. Powiat stalowowolski reprezentowali starosta Janusz Zarzeczny i wicestarosta Stanisław Sobieraj. Obecni byli również senator Janina Sagatowska oraz poseł Rafał Weber. Wzruszającym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej śp. Salwiusza Zbigniewa Paszkiewicza, patrioty, długoletniego radnego miejskiego. Złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystościach brały udział poczty sztandarowe stalowowolskich szkół podstawowych.
Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowali uczniowie z kl. 8B: Martyna Bednarz, Bartosz Dul, Maria Dziechciarz, Magdalena Korniak, Paweł Momot, Patrycja Rojek oraz opiekunowie: Anna Idec i Roman Ziółkowski.
Roman Ziółkowski
17 września 2024 r. odbył się apel upamiętniający 85 rocznicę agresji ZSRS na Polskę. Uczniowie kl. IV-VIII obejrzeli prezentację multimedialną uzupełnioną komentarzem historycznym. 85 lat temu Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Związek Radziecki złamał tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Agresja ZSRS na Polskę 17 września 1939 roku była jednym z ustaleń zawartych w tajnym protokole niemiecko-sowieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa. W tajnym protokole dodatkowym ustalono, że granica stref interesów Niemiec i ZSRR przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. 17 września1939 r. o godzinie 3 w nocy w Moskwie wezwany został ambasador RP Wacław Grzybowski, któremu odczytana została treść uzgodnionej noty. Władze sowieckie oświadczały w niej m.in., że: „W ciągu dziesięciu dni działań wojennych Polska utraciła wszystkie swoje ośrodki przemysłowe i centra kulturalne. Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje. Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć”. Nie była to prawdziwa ocena ówczesnej rzeczywistości. Rząd jeszcze działał, a wojna w obronie kraju trwała nadal. Siły Armii Czerwonej skierowane przeciwko Rzeczypospolitej liczyły ponad 600 tys. żołnierzy, ponad 5 tysięcy czołgów i około 1800 samolotów. Wieczorem 17 września Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz wydał następujący rozkaz: "Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów”. W wielu miejscowościach doszło do potyczek z sowietami, m.in. pod Kowlem, Sarnami, Baranowiczami, Tarnopolem. Do rangi symbolu przeszła obrona Wilna (18–19 września), Grodna (20–21 września), a także bitwa pod Kodziowcami (w nocy z 21 na 22 września) stoczona pomiędzy pułkiem ułanów z sowieckim oddziałem pancernym, czy dwudniowa bitwa pod Szackiem (28–29 września). W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło około 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, a około 20 tysięcy zostało rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej trafiło około 250 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 10 tysięcy oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. zostali rozstrzelani. Katyń, Miednoje, Charków wpisały się boleśnie jako miejsca kaźni Polaków. Wkraczająca na ziemie Rzeczypospolitej Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie. Granica pomiędzy ZSRR a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San – Bug – Narew - Pisa. Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tysięcy kilometrów kwadratowych z ludnością liczącą około 13 milionów. W ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach - od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę przymusową - ponad 1 milion osób.
Roman Ziółkowski
W poniedziałek 9. września, przeprowadzony został w naszej szkole apel upamiętniający Patrona Szkoły – Bohaterów Westerplatte
85 lata temu, 1 września 1939 roku III Rzesza Niemiecka, bez wypowiedzenia wojny i wyraźnego powodu, naruszyła suwerenność terytorialną Rzeczypospolitej Polskiej i zaatakowała nasze państwo.
1 września 1939 roku w piątek o godzinie 4.45 rozpoczął się niemiecki atak na Polskę. Do Zatoki Gdańskiej wpłynął pancernik Schleswig‑Holstein i rozpoczął ostrzał polskiego garnizonu na Westerplatte.
Westerplatte jest niewielkim półwyspem leżącym u wejścia do portu gdańskiego. Znajdująca się tam Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa stanowiła symbol polskich praw w Wolnym Mieście Gdańsku.
Obrona Westerplatte trwała od 1 do 7 września, choć plan zakładał prowadzenie oporu maksymalnie 24 godziny.
Obrona przeszła do historii jako jeden z najwspanialszych czynów żołnierza polskiego. Mężna załoga uległa przemocy wroga przeważającego wielokrotnie tak pod względem liczebności, jak i uzbrojenia. Od pierwszego dnia wojny obrońcy Westerplatte walczyli w okrążeniu i całkowitym osamotnieniu. . Przez siedem dni nieliczna załoga polska wiązała dość znaczne siły przeciwnika, które dopiero po 7 września mogły zostać użyte na froncie pod Gdynią.
Obrona Westerplatte miała bardzo duże znaczenie moralne dla narodu polskiego. Przez pierwsze dni walki radio Warszawa, a także prasa polska informowała społeczeństwo o bohaterskiej obronie „lwów Westerplatte”. Komunikaty radiowe „Westerplatte broni się nadal” podtrzymywało wśród walczących z najeźdźcą żołnierzy polskich ducha i wolę walki.
Westerplatte urosło do rangi bohaterskiego i bezwarunkowego oporu wobec agresji. Jest symbolem walki o niezbywalne prawa narodu do wolności i suwerenności, symbolem obrony wartości uniwersalnych "Jakąś słuszną sprawą, o którą nie można nie walczyć. Jakimś obowiązkiem, powinnością, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować.”. (cyt. za: Jan Paweł II, Przemówienie na Westerplatte, Gdańsk 1987.)
Na rozwadowskim Cmentarzu Parafialnym, znajduje się miejsce spoczynku ppor. Bronisława Kochana, pochodzącego z Charzewic członka bohaterskiej załogi Westerplatte
Bronisław Kochan 5 kwietnia 1939 r. został skierowany na Westerplatte. W czasie obrony był zastępcą dowódcy wartowni nr 3. Po kapitulacji jako jeniec wojenny przebywał w Stalagu. Z niewoli powrócił do kraju w 1945 r. Bronisław Kochan zmarł 16 lipca 1990 roku.
Nasza szkoła opiekuje się grobem Bronisława Kochana, uczniowie co roku zapalają tam symboliczne znicze, składają kwiaty i prezentują Sztandar Szkoły.
Klub Szkół Westerplatte jest ogólnopolskim stowarzyszeniem szkół, których patronami są bohaterscy obrońcy Westerplatte.
Nasza szkoła należy do stowarzyszenia od 1993 r.
Co roku przedstawiciele placówek należących do Klubu Szkół Westerplatte spotykają się na sympozjach, które są żywym dowodem tego, że tożsamość narodowa kształtowana jest przez świadomość historyczną, wykuwaną podczas tego rodzaju patriotycznych manifestów
Sebastian Szwedo
ul. Prymasa Wyszyńskiego 14
37-450 Stalowa Wola
Telefon: 15 842 11 86
Email: psp3@stalowawola.pl